Jak bardzo współcześni twórcy miejskich przestrzeni dbają o to, aby budynki użyteczności publicznej (a do takich zaliczamy parkingi) były nie tylko funkcjonale, ale również ciekawie zaprojektowane? Gdzie na świecie znajdziemy najbardziej interesujące projekty parkingów?

Ciekawa architektura parkingowa na świecie

W wielu centrach miast otwarte przestrzenie do parkowania prawie w całości zostały zaanektowane. Utworzenie specjalnych stref, prowadzenie prywatnych, strzeżonych parkingów, czy zajmowanie każdego centymetra na okolicznych uliczkach stało się niewystarczające. Nawet miejsc na parkingach w pobliskich galeriach handlowych zwykle brakuje. Coraz więcej pojawia się zatem obiektów, mających spełniać jedną funkcję: zapewnić dodatkowe kilkadziesiąt/kilkaset miejsc parkingowych. Często budowane są w pobliżu zabytkowej części miasta. Ich projekt musi zatem wpisywać się w koncepcję całej przestrzeni. Można sobie wyobrazić, że wzbudza to niemałe kontrowersje.

Przykładem może być tu powstały w 2015 roku parking w Bydgoszczy, który został wybudowany w miejscu dawnych murów obronnych miasta, a więc trudno o bardziej historyczny kontekst. Po wielu konsultacjach, negocjacjach, z wieloma głosami sprzeciwu w tle, powstał budynek mający dawne dzieje przywoływać. Front obiektu został lekko zakrzywiony, a do historii nawiązuje się przede wszystkim poprzez użycie czerwonej cegły. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze tak oczywiste przywoływanie dawnej architektury się sprawdza. W XXI wieku wiele miast stawia na nowoczesne, intrygujące budowle. Nawet w pobliżu historycznej zabudowy miasta.

Parking Pod Blankami w Bydgoszczy, Autor: Grzegorz Majak, źródło: http://ewit.pl/europarking:news-1297.htm

Wbrew pozorom parking może stać się jednym z ciekawszych miejsc w mieście. Wystarczy dobry pomysł. A taki mieli właściciele Peckham Rye Car Park w Londynie. Postanowili, że oprócz możliwości zaparkowania auta w obiekcie będzie również przestrzeń dla sztuki. Instalacje, performance, wystawy – wszystko to w otoczeniu zaparkowanych samochodów. Okazuje się, że wcale nie stanowi to przeszkody. Co więcej, industrialny klimat znakomicie współgra ze sztuką. Na tarasie działa nawet bar, w którym wszyscy użytkownicy parkingu (i sztuki!) mogą wspólnie spędzić czas.

Na świecie możemy znaleźć wiele przykładów ciekawie zaaranżowanych parkingów, głównie tych, które znajdą się w innych obiektach użyteczności publicznej. Wielokrotnie w tym kontekście podaje się przykład Biblioteki Publicznej w Kansas City. Front jej parkingu zaprojektowano na wzór… półki z książkami. Idąc ulicą widzimy więc grzbiety najpopularniejszych tytułów świata, za którymi „ukryte” zostały samochody odwiedzających Bibliotekę czytelników.

Biblioteka Publiczna w Kansas City, Autor Tim Samoff, źródło: flickr.com (https://www.flickr.com/photos/timsamoff/44726082)

Ciekawym pomysłem wydaje się również anektowanie istniejących już obiektów, które przestały pełnić swoją pierwotną funkcję. W ten sposób tchnięto życie w Michigan Theatre. Kiedyś – miejsce występów artystycznych m.in. Davida Bowie. Potem niszczejąca ruina, która stała się jednym ze smutnych symbolów upadku Detroit. Choć Teatr został wzniesiony na początku ubiegłego stulecia, zaprojektowano go na wzór XVI-wiecznych budynków. Aby choć na chwilę uratować ten stylizowany na renesansowy obiekt, zaaranżowano w nim parking. Samochody stoją więc pod malowanymi kopułami i wśród jeszcze nie do końca obdrapanych filarów.

Parking w Michingan Theatre, autor: Matt Lambros, źródło: https://afterthefinalcurtain.net/2013/04/30/the-michigan-theatre/

Platformy Parkingowe MODULO mogłyby funkcjonować właściwie w każdym z powyższych rozwiązań. Najlepiej w budynkach użyteczności publicznej sprawdza się MODULO PARKER-S bądź MODULO PARKER-C. Te rodzaje platform garażowych pozwalają podwoić liczbę zaparkowanych samochodów, a ich wjazd i wyjazd nie jest w żaden sposób uzależniony od pozostałych. Ostatnio systemy te zostały zamontowane na jednym z warszawskich, ekskluzywnych osiedli na Wilanowie. Mamy nadzieję, że inne, ciekawe oraz odważne projekty, również przed nami!

Źródło: https://www.fly4free.pl/mechaniczne-ekologiczne-modne-najciekawsze-parkingi-swiata/