Parkując samochód, zwłaszcza w zatłoczonym centrum miasta, można często odnieść wrażenie, że aut wciąż przybywa a miejsc parkingowych niekoniecznie. Potwierdzają to ogólnoświatowe badania i analizy – kupujemy coraz więcej pojazdów a przestrzeń w miastach, na osiedlach czy nawet przydomowych garażach nie jest z gumy. Czy w takim razie miejsc parkingowych niedługo zupełnie zabraknie? Na szczęście dzięki wykorzystaniu platform parkingowych raczej nam to nie grozi.
Liczba samochodów przypadających na jednego mieszkańca systematycznie rośnie w prawie każdym kraju na świecie i nic nie wskazuje na to, żeby nawet coraz większa troska ludzi o środowisko naturalne czy rosnące ceny paliw miały zatrzymać ten trend. Producenci samochodów prześcigają się w projektowaniu i promowaniu rozwiązań hybrydowych i elektrycznych, cieszących się dużą popularnością wśród konsumentów. Najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości liczba samochodów się nie zmniejszy, a wręcz przeciwnie: będzie nadal rosła (z większym udziałem pojazdów elektrycznych).
Intensywnie rozwija się również rynek nieruchomości – zarówno mieszkaniowy, jak i komercyjny. Efektem tego jest nieustannie zwiększające się zapotrzebowanie na miejsca parkingowe. Parkowanie staje się problemem już nie tylko w centrum miasta, ale nawet na terenie własnej posesji, gdy w gospodarstwie domowym posiadamy dwa, a czasem nawet trzy lub więcej samochody. Aby sprostać temu problemowi architekci i deweloperzy coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązanie: platformy parkingowe. Dzięki temu możemy maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zapewnić odpowiednią dla inwestycji liczbę miejsc postojowych. W jaki sposób? Poprzez umożliwienie zaparkowania kilku samochodów, anektując powierzchnię tylko jednego, standardowego miejsca postojowego. Choć początkowo może brzmieć to nierealnie, jest jak najbardziej możliwe. Platformy parkingowe są bardzo funkcjonalnym, znanym już od dość dawna i coraz chętniej stosowanym na świecie rozwiązaniem.
W najprostszym ujęciu platforma parkingowa jest urządzeniem, które pozwala zaparkować dwa lub więcej samochodów na powierzchni jednego standardowego miejsca parkingowego. Jest to możliwe dzięki konstrukcji urządzenia – systemy oparte o platformy parkingowe to nic innego jak zaawansowane, wielopoziomowe dźwigniki, które po zaparkowaniu pojazdu podnoszą go w górę lub opuszczają w dół do przygotowanej wcześniej niecki. Na powstałym dzięki temu miejscu może bez problemu zaparkować kolejny samochód. Skoro jednak trzeba wykonać zagłębienie lub wyższy garaż nasunąć się może pytanie, czy w takim razie stosowanie platform to faktycznie oszczędność miejsca? Zdecydowanie tak, ponieważ przestrzeni, na którą musi zostać podniesione lub opuszczone auto tak naprawdę musi być tylko tyle, ile wynosi wysokość samochodu plus niezbędne elementów urządzenia. To oznacza, że do zainstalowania platformy parkingowej pozwalającej schować „pod ziemią” samochód o wysokości aż 170 cm potrzebujemy niecki o głębokości zaledwie 190 cm. Dzięki temu, przy jedynie dwóch dodatkowych metrach zyskujemy podwójną ilość miejsc parkingowych na całej powierzchni parkingowej. Jest to nieporównywalnie wygodniejsze i bardziej ekonomiczne, niż wykonanie kolejnego poziomu garażu podziemnego, co często bywa po prostu niemożliwe z racji na warunki budowlane, na przykład znajdujące się wysoko wody gruntowe.
Platformy parkingowe dostępne są w wielu wariantach, pozwalających dopasować rozwiązanie idealnie dostosowane do charakterystyki danej inwestycji czy lokalizacji. Zasadniczo podzielić je można według kilku kryteriów związanych zarówno ze sposobem użytkowania, sterowaniem, jak i formą dostępnych miejsc parkingowych. Podstawowy i najbardziej istotny z perspektywy użytkownika podział to platformy parkingowe zależne i niezależne.
Rozwiązania zależne najczęściej składają się z jednej platformy parkingowej umieszczonej na słupach zakotwionych do posadzki i czasem również do ścian lub sąsiednich urządzeń. Ich użytkowanie polega na podniesieniu platformy z zaparkowanym na niej samochodem do góry, dzięki czemu na miejscu poniżej może zaparkować kolejne auto. Wjazd lub wyjazd pojazdem parkowanym na górze jest w tym przypadku zależny od tego, czy miejsce poniżej jest wolne. Przykładami takiego rozwiązania są Modulo Stacker-P, bardzo chętnie stosowany w małych firmach lub niewielkich budynkach mieszkalnych lub Modulo Stacker-V użytkowany często w przydomowych garażach, z racji na niewielkie rozmiary i konstrukcję, pozwalającą na parkowanie dwóch pojazdów nawet w niskim garażu. Platformy parkingowe zależne cechują się przede wszystkim lekką konstrukcją i prostotą montażu, co czyni je idealnym rozwiązaniem do przydomowych garaży, małych firm czy niewielkich budynków mieszkalnych. W związku z koniecznością zwolnienia najpierw dolnego miejsca parkingowego, aby górne mogło być użytkowane, rozwiązanie to przeznaczone jest dla osób, które opuszczają swoje stanowiska postojowe w zwykle ustalonej kolejności, jak na przykład pracownicy jednej firmy. Ten rodzaj platform sprawdzi się również u klientów posiadających dwa pojazdy, z których jeden użytkowany jest zdecydowanie rzadziej (zabytkowe czy kolekcjonerskie).
Niezależne platformy parkingowe to rozwiązanie najchętniej wybierane przez deweloperów i architektów. Konstrukcja tego typu platform pozwala na użytkowanie każdego miejsca parkingowego niezależnie od tego, czy pozostałe są zajęte przez inne samochody. Na jednym standardowym urządzeniu niezależnym zaparkować możemy od dwóch do czterech samochodów, a w przypadku rozwiązań modułowych i półautomatycznych może to być od kilku do nawet kilkudziesięciu pojazdów. Dzięki wykorzystaniu specjalnie wykonanej w tym celu niecki lub systemowi półautomatycznemu poruszającemu stanowiskami parkingowymi w pionie i w poziomie, możemy schować samochód poniżej drogi dojazdowej lub podnieść go na kondygnację wyżej i przesunąć w bok. Na powstałym w ten sposób miejscu może zaparkować kolejny pojazd. Platformy niezależne najczęściej stosowane są na osiedlach mieszkaniowych, inwestycjach deweloperskich oraz obiektach użyteczności publicznej, takich jak szpitale czy lotniska. Przykładem jednej z najchętniej wybieranych przez deweloperów platform parkingowych jest Modulo Parker-C100, bardzo uniwersalny system pozwalający zaparkować od dwóch do czterech samochodów. Cechuje go przede wszystkim wygoda użytkowania oraz możliwość bardzo dużego dopasowania zarówno szerokości, jak i wysokości miejsc parkingowych do indywidualnych potrzeb i preferencji klienta.
Kolejnym kryterium, według którego podzielić możemy platformy parkingowe jest ilość oferowanych przez urządzenie poziomów parkowania. Większość standardowych, dostępnych na rynku rozwiązań zależnych obejmuje parkowanie na poziomach 0 i +1 zaś niezależnych na poziomach -1 i 0. Ponadto wyróżniamy również rozwiązania jedno- i wielopoziomowe. Pierwsze z nich, oparte najczęściej o system palet przesuwnych lub platformy rotacyjne pozawala na zwiększenie ilości miejsc parkingowych bez konieczności wykonania zagłębienia lub posiadania odpowiednio wysokiej hali garażowej. Dzięki zastosowaniu platform przesuwających się w osi X lub Y, na których mogą parkować samochody, możemy umożliwić parkowanie na miejscach znajdujących się z tyłu, bez konieczności wykonania do nich dróg dojazdowych. Takie rozwiązania pozwalają zaparkować nawet dwa razy więcej pojazdów, niż kiedy wytyczamy standardowe miejsca parkingowe. Ilustracją może być tu poniższy rysunek, przedstawiający sposób działania platformy parkingowej Modulo Pallet:
Rozwiązania wielopoziomowe to zwykle zaawansowane parkingi półautomatyczne. Pozwalają one wykorzystać jednocześnie 3 lub więcej poziomów parkowania i oferują wiele możliwości konfiguracji ilości i układu miejsc parkingowych. Przykładem może być Modulo LS pozwalający na wykorzystanie do trzech poziomów parkowania, od -1 do +1, lub Modulo LSM, dający możliwość rozbudowy w górę od poziomu 0 do nawet +5. W tego typu rozwiązaniach platformy na poziomie 0 poruszają się w prawo i w lewo, a pozostałe przenoszone są w górę lub w dół, pozwalając na użytkowanie każdego miejsca parkingowego niezależnie od pozostałych. Systemy wielopoziomowe pozwalają na wykonanie nawet kilkudziesięciu platform parkingowych na powierzchni zaledwie kilku standardowych miejsc postojowych, ponadto mogą one zarówno stanowić niezależny obiekt, jak i zostać wkomponowane wewnątrz budynku, co daje duże możliwości projektowe architektom.
Warto wspomnieć również o jeszcze jednym sposobie podziału platform parkingowych – ze względu na sposób obsługi. Najczęściej spotkamy się z urządzeniami typu „przytrzymaj, aby uruchomić” – w tym przypadku, jeśli jest konieczność podniesienia, opuszczenia lub wywołania konkretnej platformy, kierowca przed zaparkowaniem samochodu musi to zrobić za pomocą panelu sterującego umieszczonego obok urządzenia. Sam proces jest niezwykle prosty i zwykle wymaga jedynie wybrania i przytrzymania numeru konkretnego miejsca parkingowego (w przypadku urządzeń oferujących wiele platform) lub strzałki w górę albo w dół pozwalającej, podnieść lub opuścić platformę (w przypadku standardowych rozwiązań zależnych i niezależnych). Nie jest to jednak jedyna możliwość – w szczególności platformy parkingowe półautomatyczne pozwalają na instalację bram i zaawansowanych systemów sterowania, umożliwiających ich obsługę nawet zdalnie, przy pomocy pilota lub nawet dedykowanej aplikacji sterującej parkingiem.
Ostatni typ podziału, o którym warto wspomnieć to platformy parkingowe zewnętrzne i wewnętrzne. Należy zaznaczyć jednak, że jest on tylko umowny, ponieważ dotyczy jedynie miejsca instalacji. W teorii, każde rozwiązanie platformowe da się zainstalować na zewnątrz ,przygotowując odpowiednio teren wokół, jednak z racji na sposób wykonania, zasilanie i narażenie elementów na wilgoć i mróz w większości przypadków nie jest to rekomendowane. Nie oznacza to jednak, że instalacja zewnętrzna jest niemożliwa – prawie każde standardowe rozwiązanie może zostać zaprojektowane tak, aby cechowało się zwiększoną odpornością na warunki atmosferyczne i gwarantowało wieloletnie i bezawaryjne użytkowanie na zewnątrz. Zwykle jednak wiąże się to z koniecznością wykonania indywidualnego projektu, lub dodatkowego zabezpieczenia w postaci ścian lub zadaszenia urządzeń. Wyjątkiem są tutaj platformy parkingowe projektowane już z myślą przede wszystkim o instalacji zewnętrznej, takie jak przykładowo Modulo Parker-O. Poza dostosowaniem do użytkowania na zewnątrz ma on jeszcze jedną, unikalną zaletę, jaką jest bardzo pożądana zwłaszcza przez klientów indywidualnych możliwość, dopasowania urządzenia do otoczenia. Cała konstrukcja platformy chowa się pod ziemią, dzięki czemu z racji na brak jakichkolwiek wystających elementów górna platforma może zostać przygotowana tak, aby „wtapiała się” w otoczenie. Wymagający klienci mogą nawet zaaranżować ją, aby stanowiła fragment drogi dojazdowej wykończonej kostką brukową czy żwirem.
Konstrukcja platform parkingowych z perspektywy użytkownika jest bardzo prosta. Tak naprawdę istotne elementy użytkowe to jedynie sama platforma oraz panel sterujący urządzeniem. Oczywiście nie są to wszystkie elementy parkingu – w skład urządzenia wchodzą również systemy elektryczne, agregat hydrauliczny lub silnik elektryczny, przewody oraz wiele innych komponentów, jednak nie są to detale, które musi znać i umieć rozróżniać osoba parkująca na platformie. Panel sterujący posiada zawsze trzy kluczowe elementy: stacyjkę na klucz pozwalający uruchomić urządzenie, przyciski sterujące oraz przycisk bezpieczeństwa. Pierwszy element nie musi tak naprawdę mieć formy stacyjki w tradycyjnym tego słowa rozumieniu. Z powodzeniem można zastąpić go rozwiązaniem zbliżeniowym w formie karty czy pastylki. Najważniejszy jest tu fakt, że każda platforma parkingowa posiada swój własny, indywidualny klucz, który pozwala ją uruchomić tylko uprawnionej do tego osobie. Przyciski sterujące, w zależności od rodzaju urządzenia umożliwiają wywołanie odpowiedniej platformy, podniesienie jej lub opuszczenie. Natomiast czerwony przycisk bezpieczeństwa służy do natychmiastowego przerwania pracy urządzenia na wypadek wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia. Dla użytkownika kluczowa jest tak naprawdę powierzchnia parkingowa, w obrębie której musi zmieścić się pojazd. Odpowiednie pozycjonowanie i wjazd ułatwia zawsze odcinający się kolorystycznie od reszty platformy najazd, lekko podniesione burty, wyznaczające krawędzie miejsca parkingowego oraz przede wszystkim montowany na platformie odbojnik, określający jak daleko wjeżdżając na platformę możemy dojechać przednim lub tylnym kołem, aby samochód nie wystawał poza krawędź urządzenia.
Parkowanie na platformach jest bardzo proste i intuicyjne. Po odblokowaniu urządzenia, w zależności od typu panelu sterującego światełka pod przyciskami podświetlą się na zielono lub włączy się wyświetlacz. Jeśli tak jest i nie widzimy żadnego komunikatu o błędzie czy awarii znaczy to, że możemy rozpocząć ruch platformy lub wywołać nasze miejsce parkingowe. Robimy to zawsze wybierając konkretny, przypisany nam numer miejsca lub przytrzymując przycisk ze strzałką w górę lub w dół w zależności od tego, czy chcemy podnieść czy opuścić platformę. Przycisk należy trzymać zawsze do momentu, kiedy platforma w pełni zakończy ruch – nie ma obawy, że przytrzymamy go za długo. Zainstalowane w urządzeniu czujniki zatrzymają je zawsze w momencie, gdy parking znajdzie się w pozycji maksymalnej górnej lub dolnej. Po wywołaniu naszej platformy możemy wjechać lub wyjechać samochodem na nasze miejsce parkingowe. Nie ma żadnych dodatkowych czynności lub koniecznych działań, a sam proces parkowania jest niezwykle prosty i szybki, choć czas działania może różnić się zależnie od typu urządzenia, ilości miejsc parkingowych oraz masy pojazdu.
Dwie najistotniejsze zalety, które są kluczowe z punktu widzenia użytkowania platform to wygoda i bezpieczeństwo. Bardzo często wśród osób, które pierwszy raz spotykają się z tego typu rozwiązaniem pojawiają się bardzo podobne obawy co do jego sposobu funkcjonowania. Najczęstszą obawą nowych użytkowników jest to, co stanie się w sytuacji, w której nie będą mogli uruchomić platformy oraz jak duże jest prawdopodobieństwo takiego zdarzenia. Zazwyczaj dzieje się to niezwykle rzadko. Oczywiście, jak każde urządzenie mechaniczne, również platforma parkingowa może ulec awarii, jednak wbrew pozorom urządzenia te bardzo rzadko się psują. Zdecydowanie częściej niż awarie zdarzają się niedopatrzenia wynikające z jej użytkowania. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że każda platforma parkingowa posiada zabezpieczenia zarówno hydrauliczne, jak i elektryczne znacznie zmniejszające ryzyko jakiejkolwiek awarii oraz wykluczające sytuacje, że platforma samoczynnie opadnie lub podniesie się do góry. Jak już podkreślaliśmy, obsługa platform parkingowych nikomu nie powinna sprawiać problemów. Dodatkowo, każdy użytkownik zawsze zostaje w pełni przeszkolony, a przy każdym urządzeniu znajduje się instrukcja użytkowania oraz zasady bezpieczeństwa.
Parkowanie na platformach parkingowych jest często wygodniejsze niż na standardowych miejscach postojowych. Z racji na precyzyjnie wyznaczone granice miejsca nie ma ryzyka, że ktoś parkując samochód nieprawidłowo, zamiast jednego zajmie półtora miejsca parkingowego. Producenci platform parkingowych dodatkowo bardzo często stosują rozwiązania znacznie zwiększające komfort użytkowania. Przykładem mogą być tu platformy Modulo Parking, w których standardem są bardzo wytrzymałe barierki otaczające całą platformę oraz podświetlane przyciski na panelu sterowania, które za pomocą odpowiedniego koloru w intuicyjny sposób informują użytkownika o stanie urządzenia. Specjalne warianty platform parkingowych mogą posiadać jeszcze bardziej komfortowe usprawnienia takie jak zwiększona szerokość i wysokość miejsca parkingowego czy wykonanie całej platformy z płaskiej blachy łezkowej, która poza właściwościami antypoślizgowymi znacznie ułatwia poruszanie się pieszo po platformie, niezależnie od typu noszonego obuwia.
Platformy parkingowe to niewątpliwie przyszłość parkowania nie tylko w miastach, ale i zapewne w przydomowych garażach. Rozwiązania platformowe są przede wszystkim wygodne dla użytkownika i proste w obsłudze, a ponadto z perspektywy projektanta czy dewelopera zdecydowanie tańsze i bardziej efektywne niż wykonywanie dodatkowych poziomów parkingu lub zewnętrznych miejsc postojowych. Każdemu kierowcy zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie pojazdu oraz komforcie parkowania, co przy rosnącej liczbie samochodów niewątpliwie zapewnić mogą jedynie platformy parkingowe.